Jak uzupełnić kolagen?

0 Comments

Włókna kolagenowe są ważnym budulcem skóry, ścięgien czy kości. Niestety,  wraz z upływem czasu poziom kolagenu w organizmie zmniejsza się, a to skutkuje różnego typu dolegliwościami. Jak można uzupełnić poziom kolagenu w organizmie? Zachęcamy do lektury!

Czym jest kolagen?

Zacznijmy od dokładniejszego wyjaśnienia, czym jest kolagen. Kolagen to naturalne białko, podstawowy składnik tkanki łącznej ‒ włókna kolagenowe stanowią budulec skóry, ścięgien, kości, stawów, rogówki oka. Warto tutaj podkreślić, że  kolagen jest też spoiwem łączącym komórki kości, skóry i chrząstek.

Jak już wspomnieliśmy, organizm ludzki ma zdolność odbudowywania kolagenu, jednak wraz z wiekiem ‒ po 26 roku życia, produkcja kolagenu w organizmie  zaczyna zwalniać, a w końcu zatrzymuje się. Na zmniejszenie poziomu kolagenu w organizmie wpływ ma również wzmożona aktywność fizyczna.

Na skutek utraty kolagenu skóra traci swoją elastyczność i pojawiają się pierwsze zmarszczki. To oczywiście nie koniec, utrata kolagenu to również choroby stawów, ból kręgosłupa, ból nadgarstków, problemy z krążeniem krwi, reumatyzm.

Sposoby na uzupełnienie kolagenu

Kolagen pełni w organizmie bardzo ważną rolę, warto więc pobudzać syntezę kolagenu i  uzupełniać jego poziom. W jaki sposób możemy to zrobić?

1.Możemy zacząć od suplementów, które pozytywnie wpłyną na produkcję kolagenu, na przykład od witamin A, C i E, koenzymu Q10, kwasów omega 3 i innych. Oczywiście dobrym rozwiązaniem, jest uwzględnienie w diecie produktów bogatych w wymienione witaminy i mikroelementy. W szczególności wskazane są tutaj gorzka pomarańcza, kiełki pszenicy, kapusta, brokuły, marchew, szpinak, łosoś.

2. Kolejnym sposobem jest wzbogacenie diety o produkty, które zawierają kolagen, na przykład galaretki, buliony z kurzych łapek, żelatyna, głowizna, ryba w galarecie.

3. Zdecydować się również możemy na kolagen w proszku, w kapsułkach lub kolagen do picia ‒ kolagen doustny jest dobrze przyswajany przez organizm, a dzięki temu ogólny poziom kolagenu w organizmie podnosi się w dość szybkim tempie. Regularnie spożywany kolagen niweluje zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne oznaki starzenia. Tego typu kolagen dostępny jest w większości aptek.

4. Brak kolagenu skutkuje zmarszczkami i mniejszą elastycznością skóry, warto więc zdecydować się na preparaty, dzięki którym będziemy mogli zadbać o pielęgnację skóry twarzy, szyi i dekoltu. Najlepiej wybierać preparaty o wysokiej zawartości kolagenu i o prostym składzie. Odpowiednio dobrane kosmetyki zregenerują i nawilżą naszą cerę, sprawią, że będzie pełna blasku. Podpowiadamy, że warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiednich preparatów i prześledzić ich skład, dobrze też pamiętać, że najtańsze rozwiązania nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt.

Podsumowanie!

Kolagen to aż 30% białka w organizmie ludzkim.Braki kolagenu skutkują licznymi dolegliwościami, między innymi bólem pleców i kręgosłupa, zmarszczki, nieprawidłowym krążeniem krwi. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom tego ważnego białka.  Do wyboru mamy kilka sposobów na uzupełnienie jego braków, od diety, po suplementy i różnego typu kosmetyki.
Nasze kosmetyki: https://dlazdrowiaiurody.com/sklep/

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *