Kolagen – eliksir młodości i długowieczności

0 Comments

Kolagen – eliksir młodości i długowieczności

Z doktorem Jerzym Jakimcem o kolagenie rozmawia Ilona Waksmundzki:

Dlaczego mimo najnowszych leków i osiągnięć medycyny wciąż chorujemy?

Okazuje się, że za wszytko odpowiedzialna jest nasza genetyka, a ściślej kolagen, który zwykle kojarzy się nam tylko z zabiegami upiększającymi. To, jaką genetycznie strukturę kolagenu ustrojowego odziedziczyliśmy po przodkach, ma ogromne znaczenie, nie tylko dla naszego wyglądu ale i dla naszej długowieczności. Jeśli posiadamy mocną budowę tkanki łącznej i gęsty kolagen, to posiadamy predyspozycje genetyczne, by przekroczyć magiczną „setkę”. Nasza podatność na większość schorzeń oraz nasilenie ich objawów będą mniejsze. Jeśli mamy słabą tkankę łączną, powinniśmy na siebie podwójnie uważać, ponieważ silna tkanka łączna stanowi barierę dla rozprzestrzeniania się chorób. Słaby kolagen ustrojowy pozwala na rozwijanie się stanów zapalnych i nowotworowych w organizmie. Posiadacze silnego kolagenu szybciej dochodzą do siebie po przebytych kontuzjach i chorobach.

Możemy więc śmiało powiedzieć że kolagen jest białkiem młodości.

O tym, że kolagen jest białkiem młodości możesz się przekonać patrząc w lustro. Zmarszczki: najbardziej oczywista oznaka starzenia, są prostym skutkiem przerzedzania się włókien kolagenowych w tkankach skórnych. Gdybyś chciała się przekonać, jakie jest twoje osobiste białko młodości zajrzyj sobie w oko. A dokładnie w swoją tęczówkę którą swobodnie możesz obserwować, najlepiej w dobrze podświetlonym i powiększającym lustrze. Jeżeli twoja tęczówka ma równą, jednolitą powierzchnię, którą zawdzięcza zwartej, gęstej strukturze kolagenowej, to należysz do małego odsetka szczęśliwców rokujących na długowieczność. Jeśli powierzchnia twojej tęczówki wygląda jak sitko na makaron to może oznaczać to tylko sytuację odwrotną do wspomnianej przed chwilą. Posiadacz takiej tęczówki dysponuje słabym kolagenem w całym organizmie i jest bardziej narażony na infekcje i choroby. Jakość kolagenu ustrojowego jest bowiem bezlitosnym miernikiem jakości biologicznej całego organizmu. To w fibroblastach kolagenowych zawarty jest nie tylko sekret metabolizmu, ale i zegar biologiczny odmierzający nasz ziemski czas.

Czy można ten zegar przestawić na godzinę późniejszą?

Na dzień dzisiejszy można, bo coraz więcej ludzi rzuca palenie i stosuje dietę prokolagenową, a co najważniejsze, rusza się, uprawia sporty i przebywa na świeżym powietrzu, czyli utrzymuje w możliwie najlepszej kondycji białka tkanki łącznej. Jeśli należysz do wyżej
wymienionej grupy, masz szansę na dłuższy żywot na tym padole. O tym, ile naprawdę masz lat, przesądza kondycja białek spajających niemal wszystkie komórki twojego ustroju. Jaki twój kolagen, taka twoja prognoza zdrowotna.

Dlaczego tak bardzo ważne jest zachowywanie przez całe nasze życie jak najlepszej struktury i wydolności kolagenu ustrojowego?

Kolagen to nie tylko siatka proteinowa zabezpieczająca twarz przed zmarszczkami. Jest to białko „doskonałe”, które łączy, spaja oraz nadaje kształty narządom. Pełni również funkcje podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a przy tym ma właściwości odnawiania i regenerowania składników ciała. Gdy twój ustrojowy kolagen zachowa swoją młodzieńczą strukturę i potencjał, ty również pozostaniesz młody(…)
/Wykorzystano materiały Magazynu Polonia/

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *