Suplementy diety – skład, substancje niepożądane, czy działają?

0 Comments

Suplementy diety od lat cieszą się dużą popularnością. Sięga po nie coraz więcej osób, którym obiecuje się szybkie schudnięcie, poprawę kondycji skóry i włosów, czy usprawnianie pracy narządów wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że suplementy to nie leki i nie podlegają pod obowiązek przeprowadzenia badań laboratoryjnych, przed ich dopuszczeniem do sprzedaży. Co zawierają w składzie? Na co zwrócić uwagę i na co uważać przy ich zakupie?

Czym jest suplement diety?

Według definicji zawartej w Ustawie o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia, jest to środek spożywczy, mający na celu uzupełnienie diety w skoncentrowane dawki witamin oraz składników mineralnych. Występuje w postaci kapsułek, tabletek, saszetek, ampułek lub drażetek. 

Suplementy diety są specyficznym produktem na pograniczu żywności i leków. Nie mogą być jednak rejestrowane i sprzedawane jako środki lecznicze.

Skład suplementów diety

Zróżnicowany skład tego typu środków, pozwala na indywidualne dobranie ich do naszych potrzeb:

 • Suplementy multiwitaminowe mają głównie podnieść naszą odporność i wzmocnić organizm. Z reguły zawierają one kompleks witamin i minerałów. Pozwalają na uzupełnienie ich niedoborów.
 • Wiele preparatów zawiera wyciągi roślinne, które usprawniają układ trawienny i dostarczają cennych antyoksydantów. Powodują one neutralizację wolnych rodników, odpowiedzialnych za wiele chorób, a także proces starzenia się organizmu.
 • Jeśli nasza dieta jest uboga w kwasy tłuszczowe, warto sięgnąć po dobry produkt uzupełniający te składniki. Głównie suplementuje się kwasy omega-3, ale także omega-6 czy omega-9. Wpływają one korzystnie na pracę takich narządów jak mózg czy serce,
 • Preparaty z dużą dawką biotyny, zawierające dodatkowo skrzyp polny, a także ekstrakt z pokrzywy, świetnie odżywiają włosy, ale także skórę i paznokcie,
 • Kolagen oraz siarczan chondroityny wspomagają układ kostny i przyczyniają sie do produkcji odpowiedniej ilości mazi stawowej.
 • Dla osób z problemami układu trawiennego, dostępne są preparaty zawierające błonnik lub probiotyki.

Na co uważać przy wyborze suplementów?

Wybierając odpowiedni dla nas suplement diety, warto zastanowić się, jaki problem pragniemy rozwiązać. Następnie należy przeanalizować kilka produktów o zamierzonym działaniu, oraz przeczytać ich skład, a także stężenie składników w nim zawartych. Odpowiednia ilość witamin i innych substancji aktywnych ma niebagatelne znaczenie. Aby preparat rzeczywiście działał, nie może zawierać jedynie śladowych ilości substancji, które mają nam pomóc.

Należy także zwrócić uwagę, czy w składzie znajdują się głównie substancje pochodzenia naturalnego. Szkodliwe składniki w suplementach to m.in:

 • stearynian magnezu,
 • karboksymetyloskrobia sodowa,
 • dwutlenek tytanu,
 • difosforany,
 • utwardzony olej sojowy,
 • żółcień pomarańczowa,
 • tlenek żelaza.

Wiele produktów dostępnych na rynku, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przed zakupem każdego preparatu, warto dokładnie przeanalizować jego skład. Dobrze dobrane składniki oraz ich odpowiednia ilość, to gwarancja skuteczności suplementu.

Sprawdź suplementy diety w naszym sklepie.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *